(+998 66) 706-70-02 (ichki raqam: 31016)
Самарқанд шаҳар, Кўксарой майдони, 3 уй
Самарқанд вилоят ҳамда туманлараро маъмурий суди томонидан 2023 йил мобайнида давлат органлари ва ташкилотлари, уларнинг мансабдор шахсларининг ноқонуний чиқарилганлиги учун бекор қилинган қарорлари тўғрисида маълумот.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 27 ноябрдаги “Коррупцияга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш ҳамда давлат органлари ва ташкилотлари фаолияти устидан жамоатчилик назорати тизими самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони билан Коррупцияга қарши курашиш бўйича 2023-2024 йилларга мўлжалланган давлат дастури тасдиқланган бўлиб, унга кўра маъмурий тартиб-таомиллар соҳасида коррупциянинг олдини олиш борасида суд органлари зиммасига муҳим вазифа юклатилган.
Хусусан, судлар томонидан давлат органлари ва ташкилотларнинг, уларнинг мансабдор шахсларининг бекор қилинган ноқонуний қарорлари тўғрисидаги маълумотларни жамоатчилик учун очиқлигини таъминлашга оид чора-тадбирлар ташкил қилиш, судлар томонидан давлат органлари ва ташкилотларининг мансабдор шахсларининг ноқонуний чиқарилганлиги учун бекор қилинган қарорлари тўғрисидаги маълумотларни судларнинг расмий веб сайтларида ва Telegram–каналларида эълон қилиб бориш белгиланган.
Самарқанд туманлараро маъмурий суди томонидан 2023 йил мобайнида давлат органлари ва ташкилотлари, уларнинг мансабдор шахсларининг чиқарган қарорларини ҳақиқий эмас деб топиш билан боғлиқ жами 702 та иш кўрилган бўлиб, шундан 348 та иш бўйича аризачилар қаноатлантирилган,
254 таси рад этилган, 56 таси кўрмасдан қолдирилган ҳамда 41 таси бўйича иш юритишдан тугатилган.
Суд мажлисларида аниқланган ва мансабдор шахслар (жавобгар) томонидан йўл қўйилган хато ва камчиликларни бартараф этиш ҳамда келгусида бундай ҳолатларга йўл қўйишнинг олдини олиш мақсадида мазкур тоифадаги кўриб тамомланган ишлар юзасидан жами 56 та хусусий ажримлар чиқарилиб, тегишли давлат органларига муҳокама қилиш учун юборилган.
«Менинг маҳаллам менинг судьям» шиори остида маҳаллада аҳоли билан ушрашув ўтказилди
Самарқанд вилоят маъмурий судининг судьяси А.Тошпулатов томонидан 2022 йил 1 август куни «Менинг маҳаллам менинг судьям» шиори остида Самарқанд шаҳридаги «Гулистон» маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи аҳоли билан учрашди. Учрашувда судья А.Тошпулатов томонидан маъмурий судлар фаолияти ҳақида фуқароларга тушунтиришлар берилди. Бундан ташқари маҳаллада яшовчи фуқароларга суд ҳуқуқ соҳасида амалга ширилган ва амалга оширилиши кутилаётган ислохотлар ҳақида маълумтлар берилди. Учрашувда фуқароларнинг ўзларини қизиқтирган саволларга судья А.Тошпулатов томонидан атрофлича жавоб берилди.